Sadržaj
Hrana u avionu je česta tema diskusija. Putnici se uglavnom pitaju da li se razlikuju pravila različitih avio-kompanija, koje namirnice su strogo zabranjene. Šta smeju ubaciti u predati prtljag, a što ne bi smelo da se nađe u rancu. U ovom vodiču otkrivamo sve o tome. Saznajte koja hrana je dozvoljena, kao i kakvi su obroci u avionu različitih avio-kompanija i da li njihove cene opravdavaju kvalitet.
Koja hrana sme da se unese u ručnom prtljagu?
Obroci poput sendviča, grickalica, voća, slatkiša su dozvoljeni na gotovo svim letovima. Hrana mora biti upakovana u originalnu ambalažu i ne sme imati jak miris. Na primer, za sendvič sa šunkom koji je uredno spakovan i umotan u zaštitnu foliju apsolutno niko vam neće praviti problem.
S druge strane, ukoliko iz svog prtljaga u sred leta izvadite sarmu ili pihtije, verujemo da ćete dobiti popreke poglede. A moguće je i da će osoblje odreagovati.
Čokoladice i suvo voće su najpopularniji izbor putnika sa kojim vam nijedna avio-kompanija neće praviti problem. Pored toga su mali, praktični i daju potrebnu energiju.
Isplanirajte sadržaj svog ručnog prtljaga, uključujući i hranu, bar dan ranije kako biste izbegli nervozu i jurnjavu u prodavnicu uoči samog puta. Za ugodniji početak putovanja, razmotrite da rezervišete privatni parking na aerodromu, gde možete ostaviti vozilo na bezbednom i lako nastaviti ka terminalu.
Šta od hrane nije dozvoljeno u ručnom prtljagu?
Nisu dozvoljene tečnosti koje prelaze 100 ml, uključujući jogurt, supe ili umake. Jedino odstupanje tiče se vode i hrane za bebe. Dozvoljeno je poneti mleko za bebu u potrebnoj količini koja je u skladu sa dužinom leta.
Takođe, ukoliko ste kupili flašu pića ili ulja u duty free prodavnici na aerodromu, uz originalnu kesu i fiskalni račun moći ćete da ih unesete u avion.
Koja hrana sme da se nađe u predatom prtljagu?
Ovde su pravila znatno fleksibilnija – možete spakovati gotovo sve osim kvarljivih namirnica.
Ipak, imajte u vidu da se sa predatim prtljagom često ne postupa najpažljivije, te da je potrebno što bolje zaštititi lomljivu ambalažu (tegle ili flaše).
Mnogi putnici vole da ponesu lokalne specijalitete kao poklone (npr. vino, sir), što je dozvoljeno u predatom prtljagu. Ponavljamo još jednom da je bitno kupovati nekvarljivu hranu i pažljivo je pakovati.
Da li sve avio-kompanije nude obrok u avionu?
Niske cene karata znače i manje beneficija – Wizz Air, Ryanair i slične kompanije ne nude besplatan obrok, ali se na njihovim letovima mogu kupiti sendviči, tortilje, paste grickalice, kafa i piće. Kvalitet obroka često je skroman, a cena viša od prosečne.
Regularne avio-kompanije kao što je Air Serbia na kraćim letovima najčešće nude besplatan sendvič, keks ili vodu.
Kada su u pitanju dugolinijski i prekookeanski letovi kompanije najčešće nude pun obrok (predjelo, glavno jelo, desert) u ekonomskoj klasi. Kod ekstremno dugih letova putnicima će biti posluženo više obroka u toku leta.
U slučaju da imate posebni režim ishrane, alergijska ograničenja ili postite moguće je najaviti avio-kompaniji ovo i rezervisati drugi tip obroka, ali najkasnije 72 sata uoči putovanja.
U biznis i prvoj klasi možete očekivati pravu gurmansku kuhinju. Često kuvari restorana sa Mišelinovim zvezdama pripremaju hranu za putnike prve klase luksuznijih avio-kompanija.
Kakve su cene hrane u avionu?
Cene su u avionima često znatno više nego na zemlji ili barem slične kao u restoranima i kafeima na aerodromu. Sendvič može koštati 5-12 evra, dok kafa ili sok dostižu 3-5 evra. Ukoliko želite da uštedite novac ponesite užinu iz duty-free radnje ili unapred pripremljene grickalice ili sendvič.
Sada znate šta možete poneti u ručnom i predatom prtljagu, kao i šta možete očekivati tokom leta, te ste spremni da bezbrižno uživate u svom putovanju.