Sadržaj
Dani postaju sve duži, a temperature rastu. To može značiti samo jedno – vreme je za izlete!
Ma koliko puta posetili svaku od lokacija na našem spisku, sigurni smo da uvek postoji nešto što niste stigli da obiđete. Bilo da tražite nesvakidašnje prirodne lepote, blizinu kristalno čistog jezera ili reke u kojima se možete osvežiti ili pak prohodne staze za planinarenje, svaka od ovih destinacija pruža sve to, i mnogo više.
Pre nego što krenete na putovanje, bilo bi dobro da imate kasko osiguranje, koje može pokriti različite nepredviđene situacije do kojih može doći na putu.
Divčibare
Divčibare, popularno naselje smešteno na planini Maljen, na nadmorskoj visini od oko 980 metara, nalazi se nadomak Valjeva, na idealnoj lokaciji za dolazak iz različitih delova Srbije.
Zahvaljujući prostranim livadama i gustim šumama, ali i odolevanju urbanizaciji, Divčibare su idealna destinacija za jednodnevni izlet, vikend sa noćenjem, ali i za duži odmor u prirodi tokom cele godine.
Ovde ljubitelji prirode mogu uživati u brojnim pešačkim i biciklističkim stazama koje vode do vidikovaca kao što su Crni vrh i Velika pleć, a zimi je moguće čak i skijanje na Maljenu. Divčibare se mogu pohvaliti uređenim stazama pogodnim za početnike, ali čak i za iskusne skijaše. Pored toga, bogatstvo flore i faune čini ovo područje zanimljivim za botaničare i ornitologe.
Gurmani će uživati u domaćim proizvodima koji se ovde mogu kupiti na svakom koraku. Valjevski kraj čuven je, ne samo po duvan čvarcima i ukusnim pitama, već i po brojnim sortama voća karakterističnim samo za ovo podneblje.
Fruška gora
Fruška gora, često nazivana „srpskim Atosom“, jedina je planina u Vojvodini i prvi nacionalni park u Srbiji. Jedina je planina u Srbiji sa čak 17 manastira izgrađenih između XV i XVIII veka, koji predstavljaju značajna kulturno-istorijska blaga.
Pored duhovnog nasleđa, Fruška gora nudi i bogatstvo prirodnih lepota – guste šume, livade, skrivena jezera i više od 1.500 biljnih vrsta.
Jezera Fruške Gore posebno privlače pažnju u letnjem periodu, kada izletnici traže osveženje. Ledinačko, Bešenovačko i Moharač ističu se kao najlepša i najposećenija.
Uređena mreža pešačkih i biciklističkih staza omogućava posetiocima da istraže skrivena mesta i uživaju u netaknutoj prirodi. Takođe, Fruška gora je bogata vinogradima i tradicionalnim porodičnim vinarijama, u kojima nakon dana provedenog u prirodi možete završiti svoju avanturu degustiranjem vrhunskih vina karakterističnih za fruškogorski region.
Resavska pećina
Resavska pećina, otkrivena 1962. godine, jedna je od najstarijih i najlepših pećina u Srbiji. Nalazi se nadomak Despotovca i dugačka je 4,5 kilometara, od čega je oko 800 metara dostupno za turističke posete. Unutrašnjost pećine krase impresivni stalaktiti i stalagmiti, čije boje variraju od bele do crvenkaste, zahvaljujući prisustvu različitih minerala.
Temperatura unutar pećine je konstantna tokom cele godine i iznosi oko 7°C, dok je vlažnost vazduha oko 80%. Organizovane ture kroz Resavsku pećinu su jedinstvena prilika da ovog proleća zavirite u podzemni svet star više miliona godina.
U neposrednoj blizini su locirani i spomenik prirode hidrokompleks Lisine, manastir Manasija i vodopad Prskalo. Svoj izlet možete upotpuniti obrokom u nekom od obližnjih restorana sa tradicionalnom domaćom hranom.
Đavolja varoš
Đavolja varoš, smeštena na padinama Radan planine, prirodni je fenomen sačinjen od oko 200 zemljanih kula, visokih od 2 do 15 metara. Ove neobične formacije nastale su erozijom tla, a mnoge od njih imaju kamene „kape“ na vrhu, koje ih štite od daljeg propadanja.
Prema lokalnoj legendi, na ovom mestu u Kuršumliji nekada su živeli mirni ljudi privrženi svojoj veri, ali je to smetalo đavolu, te je rešio da im podvali “đavolju vodu”.
Đavolja voda učini da oni zaborave na rodbinske odnose i reše da venčaju brata i sestru. Dobra vila, zaštitnica ovog kraja pokušala je da urazumi svatove i osujeti đavolji plan, ali kako u tome nije uspela, poče se moliti Bogu i on usliši njene molbe, posla jak i hladan vetar koji na mestu okameni svatove.
U blizini se nalaze i dva izvora izrazito kisele vode, poznata kao „Đavolja voda“ i „Crveno vrelo“, čije su mineralne osobine jedinstvene u ovom delu sveta. Zbog svoje jedinstvenosti, Đavolja varoš je bila kandidat za jedno od sedam novih svetskih čuda prirode, a spada u prirodno dobro od izuzetnog značaja.
Zatvorena je za posetioce u zimskom periodu te je proleće savršeno vreme za posetu.
Odaberite jedno od predloženih izletišta na osnovu svojih preferencija, očekivanja i slobodnog vremena na raspolaganju i sigurni smo da se nećete pokajati. Srbija je prirodna riznica koja ima toliko toga da ponudi.