Sadržaj
Svima nam se po kući gomilaju predmeti koje ne koristimo, ali umesto da ih bacimo, bolje ih je reciklirati ili ponovo iskoristiti. Za reciklažu materijala poput plastike sigurno već znate vrlo dobro, ali neki od predmeta sa naše liste možda će vas iznenaditi.
Otkrijte šest stvari koje sigurno imate u kući, a možete ih u Srbiji reciklirati na pametan način, osloboditi prostor i čak zaraditi.
Stare naočare za vid i sočiva
Da li ste znali da se u svetu baci više od 4 miliona naočara godišnje?
Naočare za vid, nakon što promenimo dioptriju, često završe u fiokama u kojima skupljaju prašinu i bespotrebno zauzimaju mesto. Naravno, dioptrijske ramove i stakla teško je pokloniti ili donirati jer svako ima drugačiju dioptriju. Međutim, manje je poznato da se oni mogu i reciklirati.
Umesto da bez razloga čuvate ili jednostavno bacite naočare u smeće, odnesite ih na reciklažu. Super Optika u Beogradu je optičarska radnja koja nagrađuje vaše eko navike. Ovde možete ostvariti popust na nova stakla ukoliko donesete stara dioptrijska stakla ili sočiva, te time spojiti lepo i korisno.
Stari mobilni telefoni i punjači
Svi imamo barem jedan telefon koji više ne koristimo. Umesto da završi u fioci, možete ga odnesti na reciklažu u servise ili prodavnice elektronike. Mnogi delovi, poput baterija i metala u kućištu, mogu se ponovo iskoristiti, a često postoje i programi donacija za one kojima su telefoni potrebni.
Pojedini mobilni operateri danas nude popuste na nove uređaje kako bi podstakli potrošače da recikliraju.
Staklene teglice i flaše
Često se čini da su naše bake bile mnogo održivije nego što smo to mi, iako se o ekološkim navikama nikada nije više podizala svest nego danas. One su svakom starom predmetu, umesto da ga odbace, pronalazile novu namenu, a tegle od džema i zimnice kružile su od člana do člana porodice godinama.
Čak i ako danas kupujete zimnicu i ne vidite svrhu čuvanja tegli, one svakako ne moraju završiti u kanti!
Staklo je jedan od najlakših materijala za reciklažu. Možete ga ubaciti u obližnji reciklažni kontejner, raspitati se da li neka organizacija vrši odvoženje većih količina stakla sa adrese ili ih ponuditi prodavcima na pijaci i prijateljima za koje znate da će im trebati za zimnicu.
Ukoliko se osećate posebno kreativno, iskoristite ih za čuvanje hrane i začina ili kao vaze za cveće i držače za olovke, koje možete oslikati akrilom ili ukrasiti dekupaž tehnikom.
Stari tekstil – odeća, peškiri i posteljina
Umesto da bacate stare majice, farmerke ili posteljinu, iskoristite ih na kreativan način, donirajte ili reciklirajte. Mnoge humanitarne organizacije primaju donacije odeće. One tekstilne predmete koji nisu upotrebljivi i sa kojima ne znate šta da radite možete iskoristiti za pravljenje krpa za brisanje ili cegera.
Ukoliko biste pak samo da ih se rešite i niste raspoloženi za DIY projekte, najbolje rešenje je odnošenje na reciklažu. Modni lanac H&M već godinama ima akciju gde svaku donešenu kesu stare garderobe nagrađuje vaučerom sa popustom za kupovinu, što može biti sjajna opcija ukoliko planirate kupovinu kod ovog brenda.
Druga, znatno etičkija opcija je odnošenje stvari u reciklažne centre kao što je Retex u Užicu. Deo Ženskog centra posvećenog materijalnom osnaživanju žena iz socijalno ugroženih sredina. One ovde svojim veštim rukama oživljavaju stari tekstil i pronalaze mu novu svrhu, čime se sprečava da isti završi na deponiji.
Korišćena kuhinjska ulja
Ako često kuvate ili ste vlasnik ugostiteljskog objekta, sigurno se stalno borite s ostacima ulja, za koje znate da ih nije dobro prosipati u slivnik.
Na sreću, upotrebljeno ulje danas se efikasno prečišćava i koristi za proizvodnju biodizela i drugih korisnih proizvoda.
Umesto da ga bacate, sačuvajte ga u plastičnim flašama i predajte na reciklažnim punktovima. Možete da pozovete organizaciju koja se bavi odvoženjem ovih ulja. Dostaviće vam odgovarajuću ambalažu za odlaganje i pokupiti ulje po dogovoru. Neke od njih otkupljuju veće količine ulja, pa uvođenjem ove odgovorne ekološke prakse možete čak i zaraditi.
Kartonske kutije od hrane
Kutije od pahuljica, jaja ili dostave hrane lako se recikliraju. Ako su čiste i suve, možete ih odložiti u reciklažne kontejnere za papir ili ih koristiti za organizaciju u domu. Kao kutije za odlaganje sitnica, dečjih igračaka ili kancelarijskog materijala.
U Srbiji danas postoji mnogo mesta za odlaganje kartona i drugih sirovina. U nekoliko klikova možete saznati gde reciklirati i naći odgovarajući kontejner, reciklažni centar ili sakupljačku firmu.